Ana içeriğe atla

Diğer KHAS Bursları

ÖSYM Bursu

ÖSYM Yükseköğretim ve Kontenjanları Kılavuzu’nda tam ve %50 burslu bölümleri tercih edenlere verilen burslar karşılıksız olup, sadece öğretim ücretini kapsar. Bu burslar, zorunlu yabancı dil hazırlık okulu için 1 yıl, lisans düzeyinde 4 yıl süreyle kesintisiz devam eder.
 

KHAS Onur Bursu

Her akademik yıl bitiminde, programı gereği o akademik yılda yarı yıllar bazında sorumlu olduğu kredi yükünü alarak zorunlu ve seçmeli tüm dersler ile Fakültesi tarafından belirlenen staj ve diğer tüm çalışmaları başarıyla tamamlamış, yıllık not ortalaması 4.00 üzerinden 3.00 veya üzeri olan ve kendi fakültesindeki öğrenciler arasında ilk yüzde beşlik dilime girmeyi başaran öğrenciler, bir sonraki akademik yıl ile sınırlı olmak üzere KHAS Onur Bursu’na başvurma hakkını kazanırlar. KHAS Onur Bursu her yıl kayıt yenileme döneminde belirlenir ve iki yarıyıl için uygulanır. Bu burs hazırlık sınıfını ve yaz okulunu kapsamaz.
 

Kadir Has Bursu

Burslu veya ücretli lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden; ÖSYS sıralamasında Sayısal (SAY), Sözel (SÖZ), Eşit Ağırlık (EA) puan türlerinde;

  • ilk 100 (Dil puan türü hariç) içinde yer alan öğrencilere ayda 2.500 TL;
  • ilk 500 (Dil puan türü hariç) içinde yer alan öğrencilere ayda 2.000 TL;
  • ilk 1000 (Dil puan türü hariç ) içinde yer alan öğrencilere ayda 1.000 TL;
  • ilk 3000 (Dil puan türü hariç ) içinde yer alan öğrencilere ayda 500 TL

eğitim desteği sağlanır.

Kadir Has Bursu, derslere kayıt ve devam koşulunu yerine getiren öğrencilere bir eğitim yılında 9 ay süre ile ödenir ve normal öğrenim süresince devam eder. Bu süre yabancı dil hazırlık okulunda okuyacak öğrenciler için 5 yıl, fakültelerin birinci sınıfına başlayan öğrenciler için 4 yıldır. Genel not ortalamasını 4.00 üzerinden 1.80’in altına düşürenlerin bursları, ortalaması 1.80 üzerine çıkana kadar askıya alınır. Kadir Has Bursu’ndan bir Yükseköğretim Programına ilk kez kayıt yaptıran öğrenciler yararlanacaktır.
 

Abitur Bursu

Diploma notu 2.00 ya da üstü olan öğrencilerimizden eğitim-öğretim ücretinin yarısı alınmaz.

 

Uluslararası Bakalorya (IB) Bursu

Uluslararası Bakalorya (IB) Diploması notu 32-37 arasında olan öğrencilerimizden eğitim-öğretim ücretinin yarısı alınmaz. Notu 38 ve üzerinde olanlar ise hiçbir ücret ödemez.

 

Matura Bursu

Matura’da üstün başarı gösteren öğrencilerimizden hiçbir eğitim-öğretim ücreti alınmaz.
 

Spor Bursu

Üniversite spor takımlarına kabul edilen veya ferdi branşlarda Kadir Has Üniversitesi adına yarışlara katılan veya katılabilecek olan İngilizce Hazırlık Sınıfı ve lisans öğrencilerine tanınan burstur.

Spor burslarının esas hedefi öğrencinin eğitim-öğretim başarısı öncelikli olmak üzere kendi branşında Kadir Has Üniversitesi’ni temsil etmesidir.

Aday Öğrenci Spor Bursu Başvurusu için tıklayın.

 

Barınma/Yurt Bursu

İstanbul dışından gelerek barınma imkanından yararlanmak isteyen ilk 3000’den yerleşen öğrencilere üniversitenin öğrenci konukevinde 3 kişilik odalarda ücretsiz barınma imkanı sağlanır. Yer verilememesi durumunda 300 TL aylık barınma yardımı yapılır. Barınma yardımı bir eğitim yılında 9 ay süre ile ödenir. Barınma imkanı normal öğrenim süresince devam eder. Bu süre yabancı dil hazırlık okulunda okuyacak öğrenciler için 5 yıl, fakültelerin birinci sınıfına başlayan öğrenciler için 4 yıldır.